Tasarımın Kullanılabilirliği

Tasarımın Kullanılabilirliği

Tasarımın Kullanılabilirliği


Tüm tasarım ilkelerinin en önemlisi tasarım süreci boyunca kullanıcıların isteklerine odaklanmaktır. Bu nedenle kullanıcıların bir tasarımda ne aradığını öğrenmeniz gerekir. Bir tasarımın muhteşem olması o tasarımın kullanılabilirliği ile orantılıdır.
Tasarım aşamasında hiyerarşiye dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak tasarım boyunca içeriğin ve bilginin nasıl organize edildiğiyle ilgili çalışma yapmalısınız. Eğer bir web sitesi tasarlıyorsanız kullanıcıların bir sayfa veya bölüm içerisinde kolayca gezinmesini sağlamalısınız. Bu nedenle kullanıcılar için kolay akan bir tasarım oluşturmak ve içeriği ön plana çıkarmak önemlidir.  fikral


Kullanıcıları etkilemek için gereksiz renk efektleri, işlevsiz simgeler gibi öğeler tasarımda kullanılmamalıdır. Tasarım temelleri arasında önemli bir hâle gelen bir kural erişilebilirliği göz önünde bulundurarak tasarım yapmaktır. Tasarımınız estetik açıdan ne kadar hoş olursa olsun, güvenli ve kullanımı kolay olmadığı sürece kullanıcının ilgisini çekmeyecektir. Örneğin, bir web sitesi dağınık ve düzensiz ise ziyaretçilerini kaybetmeye mahkûmdur. Bir tasarımcı olarak işiniz, tasarımda bulunan her bir simge, düğme ve bilgi parçacığının bir amacı olduğundan emin olmaktır. Yalnızca yararlı özellikleri kullanıcının dikkatine sunmalısınız.

Kullanıcılar Bir Tasarımda Ne İster?


Kullanıcılar tasarımın kullanılabilirliği açısından sorunlar belirtmeye başladığında tasarımda değişiklik yapmanız gerekecektir. Tasarımda kullanılan öğelerin en ve boy oranlarının dengeli olması kullanıcı üzerinde iyi etki bırakacaktır. Görsel tasarım, bir tasarımın unsurlarını oluşturan her şeyden oluşur: simgeler, resimler, desenler ve daha fazlası… Tasarımda her şey bir bütündür ve hepsi birbiriyle bir dengede olmalıdır. 
Bir tasarımın başarısını ve başarısızlığını görsel tasarım değil, kullanılabilirlik ve sağladığı fayda belirler. Kullanıcılar kaliteyi ve güvenilirliği takdir eder. Bir web sayfası kullanıcılara yüksek kaliteli içerik sağlıyorsa, sitenin tasarımıyla bu kaliteli içeriği tehlikeye atmaya gerek yoktur.  Kullanıcılar okumaz, tarama yaparlar. Kullanıcılar bir tasarımı analiz ederken içerikte kendilerine yol gösterecek öğelere göz atarlar ve bu da tasarımın kullanılabilirliği ile doğrudan alakalıdır.
Kullanıcılar bir tasarım içerisinde aradıkları bilgileri bulmanın en hızlı yolunu ararlar. O nedenle kullanımı basit, karmaşık olmayan tasarımlar kullanıcıların daha çok ilgisini çekmektedir.
 

fikralfıkrakomik fıkrafıkralarkomik fıkralarlogokartvizitbannerhareketli bannerdekupefotoğraf dekupebroşürinsert

Tasarımın Kullanılabilirliği fikral

Yorum Yap