Tasarımda Renk Uyumu

Tasarımda Renk Uyumu

Tasarımda Renk Uyumunun Önemi

 

Şüphesiz hepimiz renklerin ve birbiriyle uyumlarının tasarımın önemli bir bileşeni olduğu konusunda hemfikiriz. Doğru renk şemasını seçmek, belki de tasarımınızın nihai görünümünde büyük farklar oluşturabilir.

Öncelikle renkleri tanımalıyız ve nasıl seçmemiz gerektiğini öğrenmeliyiz. İnsan beyni görsel olarak dengeli bir renk göstergesi arar. Bir görsel sıkıcıysa gören kişinin aklında kalmayacaktır ve marka ile birlikte görsel de unutulacaktır. Aynı şekilde aşırı karışık, kaotik görseller de kafa karıştırdığı için göz ardı edilecek ve unutulacaktır.  fikral

Tasarımdaki renk uyumunun önemi, insanlara görsel olarak akılda kalıcılık sağlamaktır. Yani renk uyumu hoş bir etki yaratmak için kolayca renklerin bir araya gelmesi olarak tanımlanabilir. İyi tasarlanmış bir parçaya bakarken, ister logo isterse de web sitesi olsun renkler tarafından tasarımın içine çekiliriz. 

Tasarım için renk seçmek sadece tasarımı yapan kişinin iyi göründüğünü düşünmesiyle alakalı değildir. Bu konuyla ilgili sayısız araştırma, insanların renklerden ve uyumlarından etkilendiğini ortaya koymuştur. Bir insanın bir tasarım hakkında karara varması yaklaşık 90 saniye sürer ve kararının %60-80’i renklerle alakalıdır.

 

Renkler Ne Anlama Gelir?

 

Tasarımda renk uyumunun önemi es geçilecek bir konu olmadığı için renklerin anlamlarını bilmemiz gerekir. Renkler evrensel olarak şu anlamlara gelmektedir; 

Kırmızı - enerjik, tutkulu, eylem, hırs, sevgi, öfke, saldırganlık ve kararlılıkla ilgilidir. Bazı Asya kültürlerinde kırmızı renk şanslıdır. Hindistan'da saflığın rengi olarak görülüyor.

Turuncu - maceracı, sosyal, iletişimsel, iyimser, coşku, yüzeysel ve karamsarlıkla ilgilidir. Pek çok kültürde ebedi mutluluk kadar kutsal bir renk olarak algılanır.

Sarı - neşe, eğlence, iyi huylu, güven, özgünlük, yaratıcılık, meydan okuyan, akademik, bilgelik, korkak ve aldatıcı ile ilgilidir. Orta doğuda sarı, mutluluğu ve iyi talihi temsil eder.

 

Yeşil - büyüme ve canlılık, yenilenme, kendine güven, doğa, denge, sakinlikle ilgilidir. Batı kültürlerinde de şanslı olarak algılanırken, Endonezya'da yasak bir renktir. Orta doğuda yeşil, gençliği, bereketi ve zenginliği temsil eder.

Mavi - sadakat, güven, güvenilirlik, sorumluluk, muhafazakârlık, şefkat, tefekkür, barışçıl, depresif,  uzak ve soğuk ile ilgilidir. Ayrıca birçok kültürde kötülükten korunmayı ve iyileşmeyi teşvik eder.

Mor - bireysel, yaratıcı, psişik ve sezgisel, insani, gizem, fantezi, sinizm, kibirle ilgilidir. Mor, geleneksel olarak zenginlikle ilişkilendirilmiştir. Brezilya ve Tayland'da mor, yas tutmak ve ölüleri onurlandırmakla ilişkilendirilir.

Pembe - romantik aşk, şefkat ve anlayış, besleyici, romantizm, sıcaklık, umut, sakinleştirici, tatlılık, saflık, kadınlık, fiziksel olarak zayıf, aşırı duygusal, aşırı ihtiyatla ilgilidir.

Siyah - rahatlık, güçlü, kapsayıcı, resmî, baştan çıkarıcı, gizemli, kötümser, gizli ve kısıtlayıcı, muhafazakâr, ciddi ve güçlü ile ilgilidir. Bazı Afrika kültürlerinde erkekliği temsil eder ve orta doğuda yeniden doğuşu ve yas tutmayı temsil eder.

Beyaz - masumiyeti, saflığı, temizliği, eşitliği, eksiksizliği, basitliği, tertemiz, kendi kendine yeten, bozulmamış, keskin, titiz, boş, izole edilmiş, temkinli, sade, uzak ve hayal gücünü temsil eder. Batı kültürleri beyaz renk saflığı, barışı ve temizliği simgeler. Ancak Çin ve Kore gibi Asya kültürlerinde beyaz ölüm, yas ve kötü şansı temsil eder ve geleneksel olarak cenazelerde giyilir.

 

fikralfıkrakomik fıkrafıkralarkomik fıkralarlogokartvizitbannerhareketli bannerdekupefotoğraf dekupebroşürinsert

fikral Tasarımda Renk Uyumunun Önemi

Yorum Yap