Minimal ve Gösterişli

Minimal ve Gösterişli

Minimal ve Gösterişli

 

“Az daha çoktur” bugünlerde tasarım, moda, sanat, web tasarım veya ambalaj tasarımı gibi çeşitli sektörlerde kullanılan bir cümledir. Minimal terimi 1965 yılında Richard Wollheim isimli bir filozofun bir grup sanatçıyı minimal içerikleri nedeniyle eleştirmesiyle ortaya çıkmıştır. O zamandan bu yana minimal kelimesi hem anlam olarak hem de saygınlık olarak gelişimini sürdürmektedir. 

Minimalist yaklaşım, anlaşılması kolay ve net bir görüntü oluşturmayı amaçlayarak yalnızca işlevsellik için gerekli unsurları kullanır. Bir kuşak bu yaklaşımı ev tasarımlarında, web sitesi tasarımlarında kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için kullanır. Minimalizmin artan popülaritesi birçok markanın bu yaklaşımdan yararlanmak için yeniden markalaşmaya yönelmesine bile neden olmuştur.

Maksimalizm yani gösterişlilik, minimalizmin tam tersi bir anlayıştır. Bu yaklaşıma sahip tasarımcılar tüm boş alanları doldurmak için cesur renkler, dokular ve desenler kullanarak yaratıcılıklarını ve stillerini ifade ettiklerine inanırlar. fikral

Minimal Tasarımların Avantajları

 

Minimal tasarımların, gösterişli tasarımlara göre avantajları şunlardır;

Minimal yaklaşımlar size çeşitli şekillerde fayda sağlar. Minimalizm “daha az daha fazla” prensibiyle çalışmaktadır. Yalın bir tasarıma sahip olmanın, ağır tasarımlarla kümelenmiş diğer tüm paketlerden sıyrıldığına inanılır. Minimalizm bir markayı güvenilir ve kaliteli olarak lanse eden ve az unsurla çok şey anlatan bir güven duygusu sağlar.

Minimalist bir yaklaşımın bir başka avantajı da bilgi açıklığıdır. Kullanıcın aklını veya dikkatini başka yöne çevirebilecek ekstra unsurlar yoktur, bahsedilen her ne ise değerli ve önemli konuma gelir. Bir tasarım üzerinde verilmek istenen ne ise en az unsurla, akıl karıştırmadan kullanıcıya sunulur.

Bu tasarım tarzı sade ve anlamlı olduğu için kullanıcılarda ferahlatıcı bir etki bırakır. Değişen dünya trendlerine rağmen minimal tasarımlar etkisini asla kaybetmez ve markaların yeniden markalaşmak zorunda kalmasının önüne geçer. 

 

İnsanların sıklıkla düşünmediği en önemli etken minimal tasarımlarda yaratıcılığın daha fazla gerektiğidir. Bu nedenle tasarımcının önemli bilgileri minimum unsurlarla ortaya koyma yeteneklerinin önemli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bir tasarımcı istediği kadar fazla öğeyi kullanma özgürlüğüne sahip olduğunda tasarımcı konsept dışına çıkabilir ve amacının dışına çıkabilir. Ancak minimal yaklaşıma sahip bir tasarımda, markanın konseptine daha fazla sadık kalınır.

 

fikralfıkrakomik fıkrafıkralarkomik fıkralarlogokartvizitbannerhareketli bannerdekupefotoğraf dekupebroşürinsert

Minimal ve Gösterişli fikral

Yorum Yap