Kurumsallık Nasıl Sağlanır?

Kurumsallık Nasıl Sağlanır?

Kurumsallık Nasıl Sağlanır?

 

Tasarımda kurumsallık sağlamak için şu etmenler önem arz etmektedir; 

Logo

Tipografi

Renkler

Peki, bu etmenler içerisinde kurumsallık nasıl sağlanır?

 

Kurumsal Logo Nasıl Olmalı?

 

Klasik olarak bir logonun ilk amacı markanın tanınması üzere tasarlanmasıdır. Müşteriler, kullanıcılar bir markayı genellikle logosuyla tanımlar. Kurumsallık sağlamış bir firmanın logosunu gördüğünüz anda ismi aklınıza gelir.  fikral

Logoda kurumsallık nasıl sağlanır sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Markanıza ait sade, basit ve az-çok anlamlı soyut bir resim oluşturmalısınız. Çünkü logoya asıl anlamını sizin kendi kurumsal kimliğiniz katacaktır. Harika bir logo, marka ona değer verene kadar hiçbir şey ifade etmez. 

Kurumsal Tasarımda Tipografi Nasıl Olmalı?

 

İyi orantılı, temiz bir yazı tipi, bir web sitesinde veya kurumsal bir katalogda çok büyük fark yaratabilir. İyi bir font seçiminin kurumsal kimlik üzerinde etkisi büyüktür. Tipografi insanların bilincinde iyi bir hissiyat bırakır.

Her yerde görülebilen en başarılı yazı tiplerinden biri Helvetica’dır. Bu yazı tipi kurumsallık sağlama açısından önemli bir yapı taşıdır. Neredeyse 50 yıldan daha eski olan bu yazı tipi basitliğin ve sadeliğin aslında iyi bir şey olduğunu göstermektedir.

Yazılar sadece kurumsal web siteleri tasarımları için değil, tüm web siteleri için okunabilir olmalıdır. Her yazı tipi diğer tarayıcıda farklı görüntü verebilir, tasarımcı bu ayrıntıya dikkat etmelidir.

 

Kurumsallıkta Renklerin Önemi

 

Bir grafik tasarımcı, bir kurumsal bir şirketin görsel kimliğini tasarlarken dikkatli olmalıdır. Farklı renk kombinasyonlarını, renk anlamlarını göz önünde bulundurmalıdır. Tasarımcının seçtiği kurumsal renk şeması, kurum ve kurumun ne iş yaptığı hakkında güçlü bir açıklama sağlar. Renkler kurumun felsefesini ve stratejisini vurgulamalıdır.

İnsanların beyinleri “temel renkler” olarak kabul edilen yoğun ve doygun renkleri görmek veya takdir etmek için evrimleşmedi. İnsanların görsel zekası birbiriyle nadiren çakışan doğal ve sofistike renkleri görmek için gelişmiştir.

Tasarımlarınızda kullandığınız tonlar ziyaretçiler için önemli mesajlar iletir. Tasarımcılar renkleri kullanırken şu anlamlara dikkat etmeliler;

Kırmızı: Tutku, Aşk, Öfke

Turuncu: Enerji, Mutluluk, Canlılık

Sarı: Mutluluk, Umut, Aldatma

Yeşil: Yeni Başlangıçlar, Bolluk, Doğa

Mavi: Sakin, Sorumlu, Üzüntü

Mor: Yaratıcılık, Kraliyet, Zenginlik

Siyah: Gizem, Zarafet, Kötü

Gri: Karamsar, Muhafazakâr, Resmiyet

Beyaz: Saflık, Temizlik, Fazilet

Kahverengi: Doğa, Sağlıklılık, Güvenilirlik

Ten rengi veya Bej: Muhafazakâr, Dindarlık, Donuk

Krem veya Fildişi: Sakin, Zarif, Saflık

 

fikralfıkrakomik fıkrafıkralarkomik fıkralarlogokartvizitbannerhareketli bannerdekupefotoğraf dekupebroşürinsert

Kurumsallık Nasıl Sağlanır? fikral

Yorum Yap