Az Detayla Çok Şey Anlatmak

Az Detayla Çok Şey Anlatmak

Az Detayla Çok Şey Anlatmak

“Az çoktur” ifadesi iki kelime ile çok şey anlatmaktadır. Minimalist tasarımlar da tam olarak bu ifadenin yansıması olarak görülür. Az detayla çok şey anlatmak Minimalist yaklaşımın temelidir.

Tasarımda minimalizm, bir içerik biçimini tanımlayan birçok sanat kavramından biridir ve birçok şekilde kullanılabilir. Evrensel olarak şu manaya gelir “mümkün olan en küçük malzeme ve renk yelpazesini, yalnızca basit şekilleri veya formları kullanan sanat, tasarım stili”. fikral

Az detayla çok şey anlatmak için bu tasarım anlayışını benimsemelisiniz. Minimalist tasarım anlayışı sizi boşluğu kucaklamaya ve onu tasarımınızın bir parçası olarak kullanmaya teşvik eder. Bazen birçok öğeye sahip bir sayfaya sahip olmak kullanıcılar için çok zor olabilir ve kullanılabilirliği düşürebilir. Bu nedenle daha az detayla daha fazla şey anlatmaya çalışmalısınız.

“Bir resim bin kelimeye bedeldir” diye bir söz vardır ve oldukça haklı bir cümledir. İllüstrasyon ve fotoğraflar az detayla çok şey anlatmak için mükemmel materyallerdir. Renk, fotoğraf ve illüstrasyonun yanı sıra tipografi yani yazı fontları da tasarımda önemli bir yer tutmaktadır. Sade yazı tipleri size daha ferah bir tasarım sağlar.

Örneğin, logo tasarımı yaparken küçük bir alana sahip olursunuz. Logolar küçük şeyler oldukları için küçük bir alanda dağınıklık ya da çok fazla öğe istemezsiniz. Çünkü bu kullanıcıyı yorar ve verilmek istenen mesajı veremez. Minimal tasarımlarda kullanılan renkler de verilmek istenen mesaja daha kolay ulaşılmasını sağlayabilir. Bir rengin birden fazla tonunu kullanmak işinizi daha da kolaylaştırır.

Az detayla çok şey anlatmak bazı insanlar için kolay gibi görünse de tasarımcılar açısından zorlu bir iştir. Çünkü basit öğelere çok fazla anlam yüklenir ve bu durum çok fazla yaratıcılık istemektedir. Herhangi bir tasarım öğesi, bir tasarım ürününün okunabilirliğini veya kullanılabilirliğini olumsuz bir biçimde etkiliyorsa, tasarımdan atılmalı ve tasarım sadeleştirilmelidir. 

İnsanların artık telefon, tablet ve bilgisayarlarda uzun süreler geçirdiği bu zamanlarda okunabilirlik ve işlevsellik tasarımlar için mutlak gereklilikler hâline gelmiştir. Bununla birlikte de minimalist tasarımlar netlik ve açıklığı sayesinde aşırı gösterişli, gereksiz parlak tasarımlardan çok daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. 

 

fikralfıkrakomik fıkrafıkralarkomik fıkralarlogokartvizitbannerhareketli bannerdekupefotoğraf dekupebroşürinsert

Az Detayla Çok Şey Anlatmak fikral

Yorum Yap