Amblem Nedir?

Amblem Nedir?

Amblem Nedir?

 

Amblem, bir kişiyi, fikri veya kurumu ifade eden temsili bir resimsel görüntüdür. Sembol kelimesi ile yan yana olarak sürekli kullanılır. Bir amblem somut ve görsel terimler ile bazı soyutlamaları temsil etmektedir. Bu bir işaret veya kişi olabilmektedir. 
Amblem stiline sahip olan logolar, güçlü evrensel kavramları temsil ettikleri için her yerde görünebilmektedir. Örneğin İngiltere ambleminde yer alan aslanlar gücü, kraliyeti ve mirası temsil etmektedir. Logolarda fikrin iletilmesi için amblem ve yazı bir arada kullanılır. 
Markanız için en doğru amblemi seçmek söz konusu olduğunda, profesyonel bir tasarımcıya ihtiyaç duyabilirsiniz. Kullanacağınız amblemin markanızı yansıtması ve marka fikirlerini aktarması gerekmektedir. Tarih boyunca en iyi logoların içerisinde her zaman amblem yer almıştır. Ambleme sahip olan logoları daha iyi anlayabilmek için standart bir logoyu inceleyelim. Logo, bir işletmeyi simgeleyen görsel görüntülerin birleşiminden oluşmaktadır. Bazı logolar metin içerir, bazıları grafik içerir, bazıları ise her ikisine de sahiptir. fikral


Harika logolar oluşturabilmek için sadece öğeleri sorunsuz olarak bir araya getirmek gerekmez. Markanın verdiği fikri ve kimliğini de bu logo ile iletmek gerekir. 
Amblem içeren bir logo, normal logolardan daha farklı bir stile sahiptir. Marka için logoya harika bir amblem sağlamak, marka için daha farklı bir görünüm ve his sağlar. 
Amblem içeren logolar geçmişte de insanların karşısına çıkmıştır. Çoğu zaman, armalar, kalkanlar veya daireler içerisinde yazı tipi ve görüntü kombinasyonları kullanılmıştır. Bir amblemin içerisinde doğal miras gibi önemli şeylerde yer almaktadır. Örneğin, Harvard’ın Latince “Veritas” kelimesi olan harflerini içeren kendi amblemi bulunmaktadır. Amblemler, logo tasarımı ilk görüldüğünde klasik bir his uyandırırlar. Ambleme sahip olan logoların sunduğu avantajlardan birkaç tanesi aşağıda listelenmiştir.

  • Seçkin, prestijli ve bilimsel bir görünüm kazandırırlar.
  • Modern ve geleneksel değerleri yan yana getirebilirler.
  • Marka mirası veya kuruluş tarihi ile ilgili bilgileri anında verebilirler.

Bir ambleme sahip olan logolar genellikle geleneksel olsa da, bazı şirketler görünümünü daha modern hale getirmiştir. Bu şirketlere örnek olarak, Starbucks ve Harley-Davidson verilebilir.
 

 

fikralfıkrakomik fıkrafıkralarkomik fıkralarlogokartvizitbannerhareketli bannerdekupefotoğraf dekupebroşürinsert

Amblem Nedir?

Yorum Yap